Skip to content Skip to footer

UTM czy router – co wybrać?

Wielu z was zastanawia się, co będzie lepsze, tradycyjny router? A może jednak pokusić się o urządzenie UTM? To pytanie powinien zadać sobie, każdy zdający sobie sprawę z zagrożeń płynących z sieci przedsiębiorca. W poniższym wpisie postaram się zawrzeć kluczowe informacje, na temat urządzenia UTM, czyli Unified Threat Management, które powinniście wiedzieć oraz mam nadzieję rozwieję wszelkie wasze wątpliwości w wyborze.

Wielu z was zastanawia się, co będzie lepsze, tradycyjny router? A może jednak pokusić się o urządzenie UTM? To pytanie powinien zadać sobie, każdy zdający sobie sprawę z zagrożeń płynących z sieci przedsiębiorca. W poniższym wpisie postaram się zawrzeć kluczowe informacje, na temat urządzenia UTM, czyli Unified Threat Management, które powinniście wiedzieć oraz mam nadzieję rozwieję wszelkie wasze wątpliwości w wyborze.

Zwykły tradycyjny router daje nam ograniczone możliwości, pozwala na stworzenie lokalnej sieci internetowej i podłączenia jej do Internetu. Niestety, nie oferuje rozbudowanych zabezpieczeń, które ochronią nasz komputer, a podatność na ataki na cenną zawartość w komputerach lub wrażliwe dane takie jak loginy, hasła, dane osobowe, nie jest wykluczona. Na szczęście naszym rozwiązaniem i zbawieniem może okazać się urządzenie UTM, który nie tylko może pełnić tę samą funkcję co zwykły router, ale dodatkowo otrzymujemy szereg zabezpieczeń i funkcji, które ochronią nas przed potencjalnym atakiem.

Jakie korzyści daje nam urządzenie UTM?

Urządzenie UTM zapewnia nam ochronę antywirusową, kontrole treści www, zaporę sieciową (firewall), system prewencji włamań (IPS), antyspam oraz antyspyware. Na rynku jest wiele różnych modeli, które różnią się specyfikacją i funkcjonalnością, poniżej przedstawiam kilka naszych urządzeń UTM od firmy Fortinet, które mogą Cię zainteresować.

Dla średnich i dużych firm przydatnym urządzeniem może okazać się FortiGate 100D oferuje przepustowość firewalla aż do 2.5 Gpbs, IPS 400 MB. Zapewnia szczegółową widoczność urządzeń, użytkowników i informacje o niebezpieczeństwach. Proaktywnie wykrywa złośliwe nieznane zagrożenia. Wyposażony jest w: USB Management Port, 2x USB Ports, Console Port, 2x GE RJ45 WAN Ports, 1x GE RJ45 Management Port, 1x GE RJ45 DMZ Port, 2x GE RJ45 HA Ports, 14x GE RJ45 Switch Ports, 2x GE RJ45 Shared Ports, 2x GE SFP Shared Ports. FortiGate 100D  jest tani w eksploatacji, łączy w sobie wiele różnorodnych funkcjonalności, a trwałość jego działania została uzyskana dzięki wykorzystaniu specjalnych, dedykowanych układów sprzętowych. Koniecznie zwróć uwagę na ten produkt, jeśli posiadasz centrum danych o dużej przepustowości.

Dla mniejszych przedsiębiorstw zatrudniających kilkudziesięciu ludzi mogę Państwu polecić FortiWiFi-30E, przepustowość jego firewalla wynosi 950MB, gwarantuje również bezawaryjną, spokojną i długą pracę. Pozwala na kontrolę odwiedzanych witryn internetowych oraz monitorowanie i weryfikację ruchu w Internecie. System zabezpieczeń FortiWiFi-30E wyposażony jest w: port USB, który daje możliwość podłączenia modemu GSM w awaryjnych i nagłych sytuacjach oraz zyskania zapasowego lub drugiego łącza WAN, zawiera dodatkowy dedykowany port zarządzania out-of-band na kabel konsolowy RS232 DB9 RJ45 oraz port WAN RJ45 o przepustowości 1GB/s. Dodtakowo posiada: 4 porty RJ45, dwie dookólne anteny 2,4 GHz i 5 GHz wspierające protokół 802.11 a/b/g/n o maksymalnej mocy do 17 dBm. FortiWiFi-30E zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność klasy korporacyjnej w odpowiedniej cenie, co dla małych firm, gdzie budżet w takich przedsiębiostwach jest mocno ograniczony, to urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem,aby zapewnić bezpieczństwo pracy.

Natomiast dla małego biura odpowiednie zastosowanie znajdzie urządzenie o nazwie FortiGate 60E, zapewnia do 3Gbps przepustowości firewalla zapewniając duża wydajność i krótki czas odpowiedzi sieci. Intresefjs jest wbudowany w takie złącza jak: USB Port, Console Port, 2x GE RJ45 WAN Ports, 1x GE RJ45 DMZ Ports, 7x GE RJ45 Internal Ports. Ten produkt posiada zintegrowane centrum zabezpieczeń, jednocześnie przyspiesza działanie komputera przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji, co dla małego biura jest świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych, łatwość instalacji, konfiguracji oraz użytkowania, a także realizacja połączeń 3G i 4G dzięki zintegrowanemu portowi USB, który jest wbudowany w urządzeniu. FortiGate wykrywa zagrożenia wykorzystując skanowanie na poziomie pakietów, dlatego nawet tablety bez oprogramowania antywirusowego są zabezpieczone przed atakami. FortiGate-60E jest najwyższej klasy firewallem który posiada wiele certyfikatów ICSA. To strategiczne oraz jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie dla twojej firmy!

Cała moc urządzeń firmy Fortinet polega na systemie operacyjnym FortiOS i procesorach FortiASIC. Oprogramowanie FortiOS to system oparty na Linuxie wyróżniający się swoją wydajnością oraz niezawodnością. Pozwala na szybką konfigurację w kilku prostych, nieskomplikowanych krokach. Dodatkowo otrzymujemy dostęp dwóch przydatnych usług FortiGuard i FortiCare. Pierwsza odpowiada za aktualizację bazy zagrożeń, a druga za kontakt z działem wsparcia technicznego. Natomiast FortiASIC pomaga zmniejszyć ryzyko ataku poprzez lukę powstałą w sterownikach dostarczonych przez zewnętrznych dostawców.

Czy urządzenie UTM na pewno jest mi potrzebne?

Jeśli nadal macie wątpliwości czy urzdzenie UTM to dobra inwestycja, przedstawię jeszcze kilka mocnych argumentów, które udowodnią, że ten zakup jest najlepszym co możecie zrobić dla swojego przedsiębiorstwa, aby zapewnić jak najlepszą ochronę. Tak samo, jak ponad 100 000 firm na całym świecie, które zaufało marce Fortinet.

  1. Ty decydujesz, co jest ważniejsze — Dzięki możliwości rozłożenia obciążenia sieci, urządzenia UTM oferują lepszy dostęp dla pilniejszych rodzajów ruchu w internecie. Możesz mieć pewność, że wideokonferencje przebiegną płynne i bez buforowania oraz że transakcje finansowe mają większy priorytet. Fortinet utm zapewnia wysoką prędkość dla twoich usług.
  2. Filtrowanie stron – masz dość pracowników, którzy więcej czasu poświęcają na media społecznościowe niż na pracę? Urządzenie utm pozowała na blokowanie stron z określona zawartością lub blokują dostęp o określonych przez Ciebie godzinach, możesz również udzielić dostępu do konkretnych stron tylko wybranym użytkownikom.
  3. Ogranicz ryzyko ataku – Niestety, pracownicy to największe zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci. Wystarczy wejść na stronę typu perr-to-perr lub stronę znaną z malware i wirusów. Nieświadomy pracownik klikając w nieznane linki zainfekuje swój komputer, co może grozić kradzieżą cennych danych, które się na nim znajdują. Dzięki filtrowaniu stron, o których napisałam wyżej można zmniejszyć tę liczbę poprzez zablokowanie witryn internetowych. Należy również wspomnieć o filtrze antyspamowym, który blokuje wszelką niechcianą korespondencję i zabezpiecza przed otrzymaniem maili z niebezpieczną zawartością.
  4. Wielofunkcyjna zapora sieciowa – z pewnością docenisz ekonomiczność tego rozwiązania. Jedno niewielkie, zintegrowane urządzenie generuje znacznie niższe koszty eksploatacji od większej ilości osobnych zabezpieczeń, które mają o wiele mniejszą skuteczność.
  5. AppSecure – zawiera on w sobie wiele różnych zabezpieczeń, które działają aplikacjach. Dzięki temu wszystkie aplikacje są doskonale widoczne, ich wykorzystanie jest w pełni kontrolowane, a transmisja sieciowa sklasyfikowana. Aplikacje są identyfikowane niezależnie od protokołów czy portów — zapewnia to wysoką jakość stosowanych procedur bezpieczeństwa.
  6. Zwykły router nie posiada wyżej wymienionych funkcjonalności – pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo sieci nie jest już opcjonalnym, ale zdecydowanie koniecznym elementem infrastruktury sieciowej każdego przedsiębiorstwa, bez względu na rozmiar, typ i zakres działalności.

Końcowe wnioski na temat Fortigate UTM

Sprawdzona efektywność i wydajność poparta niezależnymi certyfikatami, odpowiednia liczba portów, wysoka jakość narzędzi i usług zapewniających bezpieczeństwo oraz intuicyjne, oraz proste zarządzanie i obsługa to najważniejsze kryteria wyboru UTM. Co więcej, pożądana może być możliwość rozszerzenia o kolejne elementy, takie jak punkty dostępowe czy tokeny pozwalające na uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zapewniają gwarancję administratorom, że dostęp do poufnych i wrażliwych informacji uzyskają tylko i wyłącznie osoby do tego upoważnione.

To kompleksowe rozwiązanie chroniące sieci i komputery może być szczególnie ciekawe dla niewielkich firm, które nie mają odpowiednich warunków do wprowadzenia wielu skomplikowanych, rozproszonych narzędzi. Zdecydowanie warto zwrócić na ten temat uwagę, szczególnie teraz, kiedy zagrożenia ze strony hakerów charakteryzują się dużą intensywnością i dotykają praktycznie każdej branży.