Bez wątpienia wszystko, co zrobione jest własnoręcznie w domowym zaciszu, będzie zdecydowanie zdrowsze niż kupione w sklepie. Sklepowe produkty zawierają często dużo dodatków i wypełniaczy i są zdecydowanie droższe od domowych wyrobów. Sprawdźmy więc wszystkie za i przeciw obu tych opcji.
Ile kosztuje domowy chrzan?
Zacznijmy od tego, że najlepszym i praktycznie darmowym źródłem będzie domowy ogródek. Dodatkową zaletą posiadania chrzanu we własnym ogródku będą jego liście, które można wykorzystać do ogórków kiszonych. W przypadku braku posiadania ogródka, dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się po oddalonej od drogi łące. To tam często chrzan rośnie „dziko”.
Oczywiście jedną z opcji jest udanie się na zakupy. Chrzan kupiony zarówno na targowisku, jak i w zieleniaku czy markecie kosztuje do 15 złotych za kilogram, więc można z takiej ilości zrobić 3-4 słoiczki chrzanu tartego. Tak więc chrzan tarty można mieć praktycznie za darmo lub w cenie 3 złotych za słoik, czyli porównywalnie do cen sklepowych.
Sklepowy chrzan tarty – co w nim można znaleźć?
Każdy, kto kiedykolwiek zrobił swój własny domowy chrzan tarty wie, że różni się on od tego sklepowego przede wszystkim w smaku. Nieporównywalna jest również jego „moc”. Domowy chrzan tarty bije w tej kwestii ten sklepowy na łeb.
Warto zaznaczyć, że chrzanu w słoiku zakupionym w sklepie jest około 60%. Resztę w słoiczku stanowią przyprawy i wypełniacze, o których lepiej nie wspominać. Zdecydowanie nie jest to zdrowy produkt.
Czy chrzan jest zdrowy?
Chrzan jest bez wątpienia bardzo zdrowy. Ma on sporo właściwości leczniczych, a także cennych składników odżywczych. Warto więc włączyć go do swojej diety.
Chrzan dostarcza przede wszystkim witaminy C, B, E, A, K. Zawiera spore ilości wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu oraz sodu. Pomaga w znacznym stopniu w walce z przeziębieniem, kaszlem, katarem i zatkanymi zatokami i jednocześnie działa profilaktycznie i leczniczo przy infekcjach dróg moczowych. Chrzan pobudza wydzielanie soków trawiennych, co poprawia trawienie.