Skip to content Skip to footer

Dla kogo jest dieta surowa?

Obecnie właściwie z każdej strony można usłyszeć o różnego rodzaju cud-dietach, które mają poprawić zdrowie, pomóc schudnąć czy opóźnić starzenie. Rozsądek nakazuje jednak dobrze przemyśleć dietę, na którą się decyduje, a więc i zdobyć na jej temat informacje. Dla kogo właściwa może być dieta surowa?

Osoby o dużej wiedzy na temat żywienia

Dieta surowa opiera się w dużej mierze o owoce i warzywa oraz inne produkty pochodzenia roślinnego. Na dodatek są one nisko przetworzone i na ogół surowe. To niestety oznacza, że aby właściwie zbilansować dietę surową trzeba mieć sporą wiedzę na temat żywienia i tego, jakimi produktami można zastąpić te, które dieta surowa wyklucza.

Oczywiście jest na ten temat sporo poradników i rzetelnych informacji, warto szukać wśród źródeł przeznaczonych między innymi dla wegan. Można także poprosić o pomoc dietetyka. Niemniej próg wejścia jest dość wysoki i należy mieć to na uwadze przechodząc na dietę surową, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Osoby zdrowe

Diety surowej nie powinny stosować osoby chore lub ze stwierdzonymi nietolerancjami pokarmowymi, dotyczącymi produktów spożywanych na diecie surowej (szczególnie dotyczy to na przykład zbóż i nietolerancji na gluten).

Oczywiście nie jest tak, że osoby z tymi nietolerancjami absolutnie nie mogą przejść na dietę surową. Wymaga to jednak konsultacji z dietetykiem, który pomoże dostosować dietę do konkretnego zapotrzebowania i problemów zdrowotnych oraz ustali jadłospis na poszczególne dni.

Osoby elastyczne

Konieczność zbilansowania diety surowej oznacza, że trzeba wziąć pod uwagę jej niedoskonałość. Może okazać się, że pewnych składników odżywczych nie jesteśmy w stanie nią zapewnić lub stan naszego zdrowia pogarsza się. Z tego powodu na dietę surową powinny przechodzić osoby elastyczne, które zaakceptują to, że czasem będą musiały zrobić od niej odstępstwo lub będą musiały z niej całkowicie zrezygnować i poszukać sobie nowego rodzaju żywienia.

Oczywiście dieta surowa nie musi być stosowana cały czas – można na nią przejść na pewien czas, by osiągnąć pożądany efekt, a później wrócić do zwyczajowego trybu żywienia lub rozpocząć nową. W takim przypadku powinna się ona bardzo dobrze sprawdzić u większości osób.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra