Skip to content Skip to footer

Zestaw do nurkowania dla początkujących – z czego się składa?

Morskie głębiny to niezwykle interesująca fauna i flora. Niestety możemy podziwiać ją co najwyżej w programach przyrodniczych albo w czasie nurkowania, ale do tego potrzebny nam odpowiedni sprzęt, czyli zestaw do nurkowania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych sportowych akcesoriów?

Zestawy do nurkowania – z jakich elementów się składają?

Zestaw do nurkowania może się różnić w zależności od tego, jak bardzo zaawansowane jest nasze nurkowanie. Niemniej najprostszy komplet do nurkowania, z którego bez obaw może korzystać każdy, kto chce w czasie urlopu zajrzeć również pod wodę, składa się z trzech podstawowych elementów, tj. maski, fajki oraz płetw.

Bardziej zaawansowane zestawy do nurkowania zawierają również piankę do nurkowania, sprzęt powietrzny, który składa się z aparatu oddechowego butli i kamizelki, oraz wiele innych akcesoriów, które umożliwiają schodzenie pod wodę na znacznie większe głębokości.

Jak wybrać komplet do nurkowania?

Najważniejszą zasadą jest zawsze dopasowanie zestawu do nurkowania do naszych umiejętności oraz tego, gdzie będziemy nurkować, w jakich wodach i na jakie głębokości. Oczywiście prawie każdy początkujący nurek zaczyna na wakacjach nad ciepłymi morzami i nie potrzebuje do tego celu zaawansowanego sprzętu, ponieważ w zupełności wystarczy mu najzwyklejszy komplet do nurkowania.

Zestaw do nurkowania, z którego bez obaw będziemy mogli korzystać na urlopie, składa się z trzech podstawowych elementów – jest to, jak już wcześniej wspomniano – maska, płetwy oraz fajka. Taki sprzęt zakupimy w każdym sklepie sportowym, ale warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość oraz atesty. Ponadto musi on być także indywidualnie dopasowany na przykład do naszej twarzy – tak jest w przypadku maski.

Jak dopasować maskę do nurkowania?

Maska do nurkowania, czyli podstawowy element każdego zestawu do nurkowania, musi szczelnie przylegać do naszej twarzy, dlatego najlepiej przymierzyć ją przed zakupem. Po założeniu i nabraniu powietrza powinna przyssać się do naszej twarzy i trzymać nawet wtedy, gdy pochylimy głowę – jest to gwarancja szczelności i komfortowego nurkowania.

Ponadto warto także zwrócić uwagę na jakość poszczególnych elementów zestawu do nurkowania – lepsza jakość to także gwarancja wygodniejszego i bezpiecznego użytkowania.

Zestawy do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl