Skip to content Skip to footer

Badania genetyczne przed planowaną ciążą – dlaczego warto?

Badania genetyczne przed planowaną ciążą – dlaczego warto?

Ciężka, nieuleczalna choroba dziecka to jedna z największych obaw par planujących ciążę. Jak zminimalizować ryzyko? Najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne testy genetyczne. Te należy wykonać jeszcze przed podjęciem starań o dziecko. Dlaczego warto?

Dlaczego ciążę należy zaplanować?

Każda marząca o dziecku para chce, by to było przede wszystkim zdrowe. Aby to pragnienie się spełniło, należy podejść do planowania ciąży z rozsądkiem.Przede wszystkim pierwsze kroki to zadbanie o własne zdrowie: wykonanie podstawowych badań, zatroszczenie się o codzienną aktywność i zdrową dietę. Zaplanowana ciąża ma znacznie większe szanse przebiec bez komplikacji i zakończyć się pozytywnym rozwiązaniem.

Zalety badań genetycznych dla par planujących ciążę

Czy dziecko będzie zdrowe? Ryzyko zachorowania na wiele ciężkich chorób genetycznych można ocenić jeszcze przed podjęciem starań o ciążę.Oboje partnerzy mogą wykonać badania genetyczne, takie jak www.gyncentrum.pl/panel-preconception. Dlaczego to dobra opcja? Po pierwsze, wiele osób badania uspokoją, wykluczając najczęstsze choroby. Po drugie, jeśli wykażą nosicielstwo odpowiadających za chorobę genów, będzie można podjąć kroki minimalizujące ryzyko zachorowania u dziecka. Współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami, które pozwolą dobrze zaplanować ciążę.

Gdzie zrobić badania genetyczne przed planowaną ciążą?

Badania genetyczne nie są standardowymi testami oferowanymi np. przez gabinety ginekologiczne. Aby je wykonać, należy zgłosić się do specjalistycznego ośrodka.Ofertę nowoczesnych pakietów można przejrzeć na stronie www.gyncentrum.pl/panel-preconception. To zestawy badań zaprojektowane z myślą o parach, które planują zostać rodzicami i chcą świadomie podejść do starań o dziecko, wykluczając ryzyko najcięższych chorób genetycznych.