Chrzan tarty wyróżnia się bardzo gorzkim aromatem, dzięki któremu znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni. Ten rewelacyjny dodatek do potraw ceniony jest nie tylko za rewelacyjne walory smakowe, ale również za właściwości lecznicze.
Przepis na domowy chrzan
Jeżeli nie smakuje nam chrzan tarty dostępny w sklepach spożywczych, to bez problemu można zrobić go samodzielnie w domu. Aby przygotować domowy chrzan wystarczą dwa korzenie chrzanu, 100 ml wody, ocet jabłkowy, sok z cytryny oraz łyżeczkę cukru lub soli.
Po dokładnym obraniu chrzanu można go zetrzeć na tarce z bardzo drobnymi oczkami. Godne polecenia są przede wszystkim dojrzałe korzenie, które są bardzo jędrne. Jeżeli korzeń jest podwinięty, to można go na jakiś czas wrzucić do lodówki albo zimnej wody, dzięki czemu bardzo szybko się ujędrni. Utarty chrzan mieszamy z cukrem, solą i sokiem z cytryny, który można zastąpić wspomnianym octem jabłkowym. Tak przygotowaną miksturę należy zalać wrzącą wodą. Dzięki temu zabiegowi chrzan podwoi swoje dotychczasowe rozmiary.
Jakie składniki odżywcze ma chrzan?
Chrzan tarty jest niskokaloryczny, a co najważniejsze w swoim składzie zawiera bardzo dużą ilość witaminy C. Nie można zapominać także o kwasie foliowym. Jedna łyżeczka chrzanu (ok. 15 gramów) zawiera 7 kalorii, 0,2 g białka, 0,5 g błonnika pokarmowego i 1,7 g węglowodanów.
Chrzan dodatkowo zawiera niewielką ilość magnezu, wapnia, potasu, manganu, cynku i witaminy B6. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że chrzan jest bogaty w różnorodne związki roślinne. Mowa tutaj między innymi o glukozynolanie, która chroni nasz organizm przed niebezpiecznymi infekcjami.
Chrzan jest warzywem, który zawiera także kilka ważnych fitozwiązków. Są to popularne przeciwutleniacze, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest zachować optymalne zdrowie. Warte uwagi są także fitozwiązki antymutagenne, które chronią organizm przed mutagenami. Chrzan bardzo często jest składnikiem suplementów diety, co jest najlepszym potwierdzeniem jego drogocennych właściwości zdrowotnych.