Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo korzystać z kołdry obciążeniowej?

Kołdry obciążeniowe są kołdrami terapeutycznymi, potrafiącymi wspomóc leczenie różnego rodzaju dolegliwości i chorób, takich jak bezsenność i depresja, a nawet autyzm i ADHD u dzieci. W zależności od tego, przez kogo mają być używane – w jakim wieku i kondycji jest ta osoba oraz jaka jest jej waga – będzie się inaczej z nich korzystać.

Dobór kołdry obciążeniowej

Najważniejszą kwestią jest jednak wybór właściwej kołdry, albowiem jeżeli zostanie ona nieodpowiednio dobrana, nic nikomu nie da dostosowanie się do jej głównych zasad użytkowania. Waga koca powinna stanowić 10-15% wagi użytkownika. Musząc wybierać między kołdrami lżejszą i cięższą, lepiej wybrać tę drugą.

Jeżeli kołdra ma być używana przez dziecko, warto też zwrócić uwagę na jej rozmiar. Aby wyznaczyć dla niej idealną długość, wystarczy dodać do wzrostu malca jakieś 20 centymetrów.

Tylko na spokojnie

Do działania kołder obciążeniowych trzeba się przyzwyczaić i trzeba przyzwyczaić do nich swoje ciało i swój organizm. Należy to robić na spokojnie i dać sobie na to trochę czasu. W przeciwnym wypadku do tych kołder można szybko się zrazić.

Błędem byłoby zatem całkowite zastępowanie zwykłej kołdry kołdrą obciążeniową. Poniżej zostały opisane szczegółowe zasady związane z przyzwyczajaniem się do tej nowej formy nocnego okrycia.

Zasady dla dorosłych użytkowników

Przez pierwsze trzy dni należy spać pod kołdrą terapeutyczną przez ok. 10-15 minut. Jeżeli wszystko będzie w porządku, przez kolejny tydzień można spróbować wydłużyć ten czas do jednej godziny, cały czas obserwując reakcje swojego ciała.

Po tych dziesięciu dniach ciało powinno być już na tyle przyzwyczajone do obciążenia, by można było spędzić pod kołdrą obciążeniową nawet dwie godziny w ciągu jednej nocy. Ten czas należy stosować przez kolejnych dziesięć dni. Po ok. 20-dniowej adaptacji człowiek powinien być w stanie spędzić pod kołdrą obciążeniową nawet kilka godzin.

Zasady dla dzieci

Jeżeli rodzic chce zastosować kołdrę obciążeniową u swojego dziecka, powinien koniecznie omówić ten temat z pediatrą. Lekarz sam podpowie, jaki czas spania pod obciążeniem będzie dla malca optymalny.

Kołdry obciążeniowe na pewno nie powinny być używane przez dzieci przez całą noc. W trakcie korzystania z nich maluch powinien być pod stałą kontrolą rodzica. Kołdrą nie należy przykrywać całego ciała. Szyja dziecka zawsze musi być odsłonięta.